↑ חזור ל סקירות מדדים

מוצרי המדד: הדרך חזרה לחדשנות

אילו מוצרים זכו השנה לביקוש הגבוה ביותר בתעשיית מוצרי המדד בעולם ומה צפוי לנו בגזרת החדשנות המוצרית בשנה הבאה?

רגע לפני ש-2016 מסתיימת, אפשר להכריז שגם היא הייתה מוצלחת מאוד עבור תעשיית מוצרי המדד בעולם. הנתונים האחרונים מלמדים שסך הנכסים בתעשייה הגלובלית חצה החודש את רף 3.5 טריליון הדולרים בדרך לעוד שנת שיא בפרמטר זה.

השנה נוספו למוצרי המדד בעולם למעלה מחצי טריליון דולר נכסים! מתוכם גויסו למעלה מ-400 מיליארד דולר והשאר כתוצאה מעליית ערך. השוק האמריקאי, שעתיד לרשום בחודש הבא 3 שנים רצופות של גיוסים מידי חודש, אחראי על מרבית הצמיחה, תוך שהיקף הנכסים המנוהל בו ממשיך לשבור שיאים חדשים.

מעבר לשורה התחתונה של הנכסים והגיוסים, מעניין לראות מה קרה בגזרת החדשנות המוצרית. האם ההצלחה השנה היא פרי פיתוח מוצרי מדד חדשים או נבעה מעמל של מוצרים שפותחו בשנים קודמות?

חוזרים ליסודות

כשעוברים על רשימת קרנות הסל (ETF) בארה"ב, שמתקרבת ל-2,000 מוצרים, אפשר לומר בביטחון שהשנה החולפת שייכת למוצרי המדד הוותיקים ו"המסורתיים". בקרב 100 קרנות הסל המגייסות ביותר, לא תמצאו אף מוצר שהושק השנה. ויתרה מכך, אפשר לספור על אצבע אחת את כמות המוצרים המגייסים מתוך אלו שהושקו ב-3 השנים האחרונות.

המשקיעים חזרו ליסודות והעבירו חלק ניכר מכספם לקרנות סל מובילות, דוגמת SPY, IVV ו-VOO, שעוקבות אחר מדד S&P 500 (גיוס נטו של כ-50 מיליארד דולר) או לקרנות על מדדי MSCI ו-FTSE הגלובליים.

בשנים קודמות ראינו מוצרים חדשים שהופכים די מהר לבלוקבסטר ומנהלים תוך שנה מהשקתם מיליארד דולר ויותר. השנה, לעומת זאת, מתוך 223 קרנות סל שהושקו בארה"ב, רק 11 חצו את רף 100 מיליון דולר הנכסים (סכום שבו הקרן נחשבת לרווחית עבור החברה המנהלת), מחצית מכמות ה-ETF שעשו כן בשנה הקודמת.

קרן הסל החדשה שרשמה את ההצלחה הגדולה ביותר שייכת לסטייט סטריט, חלוצת תעשיית ה-ETF בארה"ב, שהשיקה השנה קרן מנייתית על בסיס שוויון מגדרי: SPDR SSGA Gender Diversity Index. הקרן, שמחזיקה בטיקר הקליט SHE, עוקבת אחר חברות בעלות שיעור גבוה של נשים בתפקידי מפתח. רעיון זה גרם ליותר מרבע מיליארד דולרים להיכנס לקרן שהושקה לפני כחצי שנה.

דוגמה זו ממחישה את הגישה של משקיעים רבים לאחרונה, לאור מבול מוצרי סמארט בטא שסחף את התעשייה בשנים האחרונות. כמחצית ממוצרי המדד שהונפקו השנה, מוגדרים כסמארט בטא, כלומר, חישובם מבוסס על פרמטר שונה משווי justifyניירות הערך הנכללים במדד.

מצד אחד, אין ספק שהשקת מדדים המציעים למשקיעים חלופה על-פני המדדים ה"מסורתיים", חשובה הן מבחינת מגוון אפשרויות ההשקעה הזמינות והן לצורך הגדלת התחרותיות בענף. אולם מנגד, העובדה שחלק לא מבוטל ממוצרי הסמארט בטא מורכב מדי להבנה בעיני המשקיעים ובנוסף, שחלק מהאסטרטגיות הננקטות בהם לא עמדו במבחן התוצאה, גורמים למשקיעים רבים לחזור ליסודות של עולם המדדים.

מה מתבשל ל-2017?

במבט קדימה, אני מעריך שהחדשנות המוצרית בתעשיית מוצרי המדד תתמקד בשני מישורים עיקריים: המשך פיתוח מוצרים מתוחכמים שמטרתם "להכות" את מדדי היחס המסורתיים ופיתוח מוצרי מדד על אפיקי השקעה "חדשים".

בצד הראשון של המשוואה, צפויים מוצרי הסמארט בטא לתת את עיקר הטון, כשסביר שהמיקוד ילך ב-2017 לפיתוח מוצרים על בסיס פרמטרים "שהצליחו" בשנה החולפת. למשל, מוצרי מדד מבוססים תנודתיות נמוכה ותשואת דיבידנד גבוהה, נהנו השנה מביצועים עודפים וניתן לראות מאפיינים אלה משולבים כבסיס למוצרים חדשים שהושקו לאחרונה על-ידי גופים כמו פאוארשרס, פידליטי ולג מייסון.

פרט למוצרי סמארט בטא, שמושקים במסגרת קרן סל העוקבת אחר מדד עם מאפיינים חלופיים לשווי שוק, גם קרנות הסל האקטיביות צפויות להמשיך ולהתפתח ב-2017. השנה הנוכחית הייתה מוצלחת עבור קרנות אלה, שהמשיכו לצמוח בקצב מהיר, חצו את רף 300 המוצרים והתקרבו לסך נכסים מנוהל של 50 מיליארד דולר. חלק גדול מקרנות הסל האקטיביות מבוסס על מודל כלכלי או אסטרטגיית השקעות מסוימת שמטרתה "להכות" את המדד המסורתי ובדומה למוצרי סמארט בטא, גם מוצרים אלו זוכים לביקוש מצד המשקיעים על בסיס הצלחת עבר ביחס לבנצ'מרק.

המישור השני בחדשנות המוצרית של תעשיית מוצרי המדד, מבוסס על מוצרים שמטרתם לעקוב אחר אפיקי השקעה "חדשים". לא מדובר בהמצאה של אפיק שלא היה ידוע למשקיעים, אלא ביצירת גישה למשקיעים באפיקים שלא זכו עד כה למדד שישקף את ביצועיהם.

כזו היא הקרן SHE שהוזכרה. דוגמה מפורסמת יותר היא קרן הסל PureFunds ISE Cyber Security (סימבול: HACK), שהוצגה לפני שנתיים וזכתה להצלחה כבירה בדמות גיוסים של 750 מיליון דולרים. עד להשקתה, המשקיעים שהתעניינו בחשיפה לחברות מתחום הסייבר, נאלצו להשקיע ישירות במניות בתחום. השקת המוצר אפשרה להם לקבל חשיפה מפוזרת בסקטור בלחיצת כפתור פשוטה.

כנראה שגם ב-2017 ינסו מנהלי ה-ETF בתעשייה להחדיר מוצרי מדד על אפיקי השקעה "חדשים" שיאפשרו לנו להיחשף להשקעות שכיום אין לנו מדד סחיר עליהם.

הפרסום נכון לתאריך 28/12/2016. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע