↑ חזור ל סקירות מדדים

רעידת אדמה בעולם מדדי האג"ח

בזמן שהמשקיעים בעולם עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות האחרונות בשוקי האג"ח, דווקא אירוע אחר מתחת לרדאר צפוי לשנות את עולם מדדי האג"ח מקצה לקצה – הפיכתו של בלומברג לגוף הדומיננטי ביותר בתחום

אין ספק שבתקופה הנוכחית חווים שוקי האג"ח בעולם טלטלה אדירה נוכח עליית התשואות החדה באיגרות החוב הארוכות. אולם מתחת לפני השטח התרחש לאחרונה אירוע משמעותי מאוד, שעשוי לשנות את דרך הפעילות של המשקיעים בשוק האג"ח בעתיד.

ברקליס, עד לא מזמן עורך מדדי איגרות החוב המוביל בעולם, החליט להעביר את המושכות, תמורת 781 מיליון דולר, לספק המידע הפיננסי הגדול בעולם – בלומברג. באופן זה, מבסס כעת בלומברג את מעמדו כגוף המוביל בעריכת מדדי אג"ח וסחורות ובנוסף, מזנק לטופ העולמי של עורכי המדד, פסגה הכוללת בין היתר את MSCI, S&P Global (תוצאה של איחוד בין S&P לדאו ג'ונס) ו-FTSE Russell (מיזוג בין FTSE הבריטי לראסל האמריקאי).

מה זה משנה למשקיעים?

השאלה המיידית שעולה בהקשר זה, היא מידת ההשפעה שיש למהלך שכזה, אם בכלל, עלינו כמשקיעים. הרי מה לנו ולהחלפת שליטה בחברת מדדים זרה?

התשובה היא פשוטה. מכיוון שכיום חלק הולך וגובר מכספינו מושקע במוצרי מדד דוגמת קרנות סל (ETF) בחו"ל, תעודות סל וקרנות מחקות בארץ, אנו תלויים בהחלטות שמתקבלות אצל עורכי המדדים הללו. שינויים בכלל כלשהו במדד כזה או אחר ישליכו על ביצועיו, וכנגזרת גם על התשואה שנשיג על השקעותינו במוצרי מדד.

לפיכך, העובדה כי מעתה בלומברג הוא זה שיתווה את מבנה מדדי האג"ח הגלובליים שכולנו ניצמד לביצועיהם, מהווה סיבה טובה להכיר לעומק את סדרת המדדים שאותם ינהל.

מדדי האג"ח של בלומברג-ברקליס (שימותגו בשם זה בחמש השנים הקרובות) רשמו מספר אבני דרך חשובות מאז הצגתם לראשונה בתחילת שנות ה-70.

בשנת 1973 הקים בנק ההשקעות ליהמן ברדרס ז"ל יחידה פנימית שנועדה לחשב את ביצועיהם את סיגמנטים שונים בשוק האג"ח האמריקאי. בראשית הדרך חושבו מדדים על איגרות חוב של ממשלת ארה"ב ועל אג"ח קונצרניות שנסחרו מעבר לדלפק (OTC) בבורסה בניו-יורק. מדד הדגל של ליהמן, אשר עקב אחר אג"ח ממשלתיות לצד אג"ח קונצרניות, כונה Shearson Lehman Brothers Government/Corporate Bond Index.

במרוצת השנים נוספו גם מדדים על אפיקי איגרות חוב חדשים בארה"ב: אג"ח מגובות משכנתאות (MBS) ואג"ח מגובות נכסים (ABS) כדוגמת הלוואות רכב, סטודנטים ועוד.

חוגגים יומולדת 30

אבן דרך משמעותית בעולם מדדי האג"ח בכלל, ועבור מדדי האג"ח של ליהמן ברדרס בפרט, אירעה לפני 30 שנה. בשנת 1986 הוחלט להכניס למדד הדגל של החברה גם אג"ח מגובות משכנתאות ונכסים, ובשל כך שינה המדד את שמו ל-Lehman Brothers U.S. Aggregate Bond.

במקביל לשדרוג המדד הכללי של ליהמן, החליטה ונגארד, חברת הקרנות האמריקאית שחרטה על דגלה להוביל את מהפכת המדדים, על השקת קרן בשם Vanguard Total Bond Market Index Fund, שהפכה להיות הקרן המחקה הראשונה בעולם שעוקבת אחר מדד אג"ח.

אין ספק שהחלטה זו השתלמה מאוד לוונגארד לאור העובדה שהיא מנהלת כיום נכסים בסך 176 מיליארד דולר על המדד! מתוך סכום אסטרונומי זה, 32 מיליארד דולר מוחזקים בקרן סל (ETF) שלה, והיתרם בקרן המחקה שלה על המדד, אשר נחשבת לקרן הנאמנות הגדולה בעולם בתחום האג"ח.

ציון הדרך הבא מגיע זמן קצר אחרי שיאו של משבר האשראי העולמי של 2008. כחלק מהתפרקותו של ליהמן ברדרס מנכסיו, נמכרה יחידת המדדים של בנק ההשקעות האמריקאי לבנק ברקליס הבריטי. בעקבות כך, הוחלפו שמות כל המדדים ל-Barclays Capital.

בזמנו, מצבת מוצרי המדד שעקבו אחרי אותם מדדי אג"ח שהחליפו בעלות, נאמדה בכ-100 בלבד, רובם בשוק האמריקאי.

אולם מאז, תחת השם החדש, ובעיקר בזכות שני כוחות חשובים שפעלו במקביל – ההתפתחות המואצת של מוצרי המדד בעולם לצד התשואות הנאות שרשמו שוקי האג"ח, הושקו מאות רבות של מכשירי השקעה שעוקבים אחרי מדדי האג"ח של ברקליס.

שליטה בעולם מדדי האג"ח

נכון להיום, יותר מ-150 מדדי אג"ח של בלומברג-ברקליס מהווים נכס מעקב במוצרי מדד סחירים, דוגמת קרנות ותעודות סל. המוצרים הבולטים שבהם הם iShares Core U.S. Aggregate Bond (סימול: AGG), Vanguard Total Bond Market Index (סימול: BND), כאשר שתי הקרנות עוקבות אחר המדד הכללי; ו-iShares TIPS Bond (סימול: TIP), שעוקבת אחר אג"ח צמודות למדד של ממשלת ארה"ב.

יותר ממחצית מקרנות הסל הנסחרות בשוק האמריקאי, אשר עוקבות אחרי מדדי אג"ח, מבוססות על מדדי בלומברג-ברקליס. במונחים כספיים, נתח השוק של עורך מדד זה בארה"ב אף גדול יותר וחוצה את רף ה-70%! בנוסף, גם באירופה מדדים אלו נחשבים לדומיננטיים בתעשיית ה-ETF המקומית עם נתח שוק של קרוב ל-50%, כאשר עורך המדד היחיד שנותן פייט אמיתי לבלומברג-ברקליס הוא מרקיט, שמדדי האג"ח שלו (ממותגים תחת השם IBOXX) זוכים לביקוש גבוה בקרב משקיעים אירופאיים.

אם כך ולאור העובדה כי היקף הנכסים על מוצרי מדד אג"חיים נמצא בעלייה מתמדת, לא מפתיע שבלומברג החליט על רכישת פעילות המדדים מידי ברקליס. בתחום האג"ח, בו הרוב המוחלט של העסקאות מבוצע מחוץ לשווקים המוסדרים, המידע בנוגע למחירים ולמאפיינים השונים של סדרות האג"ח אינו שקוף בדומה לשוקי המניות. באופן זה, לבלומברג, אשר שולט ביד רמה בתחום המידע הפיננסי בעולם, יש כעת הזדמנות פז לבסס שליטה כמעט מוחלטת בעולם מדדי האג"ח. אין ספק כי מהלך זה ישנה את עולם המדדים מקצה לקצה.

הפרסום נכון לתאריך 20/11/2016. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע